PPoradnik
Porady ślubne. Co warto wiedzieć przed zakupem obrączek ślubnych?
13 lutego 2017
Jakie wybrać obrączki?
W czasie organizacji ślubu musi pojawić się takie pytanie. Klasyczne, grawerowane, całe z żółtego złota czy może mieszane z białym złotem? Oczywiście wszystko będzie związane z gustem, ale czasami powinniśmy także pamiętać, że obrączki muszą być praktyczne. Mamy kilka wskazówek praktycznych co do użytkowania obrączek a do tego najczęściej pojawiające się pytania w sklepach jubilerskich.
Powiększanie i pomniejszanie - zmiana rozmiaru obrączek
Jeśli chodzi o powiększenie obrączki mamy dwa możliwe rozwiązania. Będzie to albo rozciąganie maszynowe i rozklepywanie albo powiększenie przez wstawkę wykonaną z dodatkowego kawałka metalu, który wlutowuje się w miejsce wcześniejszego przecięcia na obrączce. Analogicznie sprawa będzie wyglądać gdy wykonujemy zmniejszenie: maszynowe lub poprzez wycięcie. Z praktycznego punktu widzenia model obrączki, nad którym najłatwiej będzie pracować będzie z jednego koloru złota. Nie będzie również grawerowany z wierzchu i nie posiada wewnątrz soczewki a więc modele, które mają klasyczny przekrój. Jeśli chodzi obrączki dwu czy trzykolorowe oraz grawerowane problem z powiększeniem może być większy.
Obrączki dwukolorowe
Obrączki wykonywane z różnych kolorów złota cieszą się szczególnym zainteresowaniem. W trakcie produkcji złota o próbie 14 karatów wykonuje się poprzez dodawania do złota w fazie produkcji innych metalu. Przykładowo dodanie miedzi decyduje o czerwonym kolorze a palladu decyduje o białym kolorze złota. Dodatek do stopu nie powinien wpływać na cenę obrączek.

Brylanty i inne kamienie szlachetne
Państwo młodzi dość często decydują się na to, by w obrączki wstawiać kamienie takie jak cyrkonie czy brylanty, należy wiedzieć, że takie kamienie mają standardowe proporcje i jeśli kamień ma większą średnicę to również większą wysokość. Tym samym nie można wstawić wyższego kamienia niż grubość obrączki. Zdarza się, że wstawianie kamieni od wewnętrznej strony obrączki wykonuje się, by podnosić jej wartość. Pamiętajmy, ze powiększanie i zmniejszanie obrączki, gdy są kamienie będzie trudniejsze.
Obrączki matowe czy błyszczące?
Obrączki będzie można ozdabiać w różny sposób najczęściej będzie to matowanie z różną gradacją diamentowanie oraz grawerowanie. Matowanie można wykonywać maszynowo albo ręcznie, diamentowanie będzie polegać na tym, że wycina się specjalny wzór przy użyciu noża diamentowego a to decyduje o połysku wewnątrz nacięć. Grawerowanie może być ręczne, maszynowe oraz laserowe.
Czy wzory grawerowane na obrączkach ślubnych są trwałe?
Oczywiście, że tak, ale trzeba pamiętać, że obrączka jest właśnie taką propozycją, która będzie dość mocno użytkowana i narażona na różne sytuacje. Złoto jest twarde i w miarę odporne na ścieranie, ale nie będzie ono niezniszczalne, w zależności od użytkowania danego wyrobu obrączka po kilku czy kilkunastu latach nie będzie już wyglądać tak samo jak pierwotnie. Oczywiście wszystkie grawerunki można odnowić, ale trzeba brać pod uwagę, że poprawianie i odnawianie będzie zmniejszać wagę obrączki.
14 karat 18 karat a może 9?
W Polsce najczęściej stosowana będzie próba 585 a wiec złoto, które jest 14 karatowe. Oznacza to, że w takim właśnie produkcie mamy przynajmniej 58.5% czystego złota. Z tego wynika, że oczywiście za obrączki takie płacimy więcej niż 9-karatowe, które mają jedynie 37,5% czystego złota ale mniej niż za 18 karatów a więc obrączki, które mają 75% złota. Do cechowania złota upoważnione są Urzędy Probiercze i dodatkowo każdy produkt, który ma przynajmniej gram obowiązkowo musi być cechowany.
Komentarze