OObrączki - baza wiedzy
Love story - historia miłości stara jak świat
12 kwietnia 2017
Od wieków symbolem miłości dwojga ludzi i łączącej ich przysięgi są ślubne obrączki. Ich historia jest bardzo ciekawa – pojawiły się już w starożytności.
Prehistoria - sznurek i rzemyk wyrazem wyższego uczucia
Najdawniejsze odnalezione obrączki ślubne, wykonane z żelaza, znaleziono na terenie Egiptu. To znalezisko datuje się na 4 tysiące lat przed naszą erą! Zanim pojawiła się ślubna biżuteria przypominająca obrączki używane do dziś, ludzie obwiązywali swoje nadgarstki rzemieniami i sznurkami, by podkreślić moment zaślubin lub swoje uczucie. Z kolei z I wieku przed naszą erą, a Judei, pochodzą pierwsze obrączki zrobione ze złota.
Nowożytność - ślub w kościele
Gdy w życiu Europejczyków pojawiło się chrześcijaństwo i kościoły, stary symbol obrączek został przekuty w zwyczaj religijny. Pary biorące ślub wymieniały się nimi, by podkreślić wzajemnie składaną przysięgę i zawsze o niej pamiętać.
Wiek XIX i obecnie
Niedługo po średniowieczu zarzucono zwyczaj wymiany obrączek, który ponownie pojawił się dopiero w wieku XVIII. Wcześniej jedynie mężczyzna przekazywał obrączkę lub pierścień swojej żonie.
Jak wybrać obrączki ślubne?
Wybór jest naprawdę ogromny, od materiałów aż po wzory. Trzeba tez pamiętać, jak ważne jest przymierzenie obrączek na żywo – zamówienia można dokonać przez internet, jednak warto zarezerwować sobie możliwość przymiarki na tyle wcześnie, by dało się skorygować rozmiar.

Złoto, srebro, a może platyna?
Złoto jest niezwykle cennym i drogim kruszcem, chętnie wybieranym na obrączki. Jednak dziś coraz więcej pobierających się par wybiera inne materiały. Może to być platyna, białe złoto, tytan, a nawet drewno – wybór jest naprawdę ogromny i zależy częściowo od poczucia estetyki, a częściowo od dostępnego budżetu.
Obrączki ślubne grawer
Bardzo często spotykanym grawerem na obrączkach jest data ślubu, jednak nie jest to jedyny obowiązujący wzór. Popularne są imiona małżonków, zdrobnienia, szczególne dedykacje. Można także wybrać symbol – na przykład zapis z EKG obrazujący bijące serce. Stosunkową nową propozycję stanowi niespodzianka – każdy z małżonków wybiera grawer dla drugiego, a jego streść staje się wiadoma dopiero po odebraniu zamówienia.
Szerokie czy cienkie obrączki ślubne?
Szerokie, masywne obrączki nie wyglądają dobrze na dłoniach drobnych lub o krótkich palcach. Warto przymierzyć kilka wzorów i zastanowić się, który wygląda najlepiej. Wygodę noszenia zwiększa krój soczewkowy – obrączka wklęsła w profilu wewnętrznym. Wygoda jest równie ważna jak estetyka – obrączki stają się noszonym codziennie dodatkiem.
Obrączki ślubne z białego złota i nie tylko
Kwestią istotną przy wyborze obrączek jest dopasowanie ich koloru do najczęściej noszonych ubrań i biżuterii, by współgrały z każdym strojem. Dla tych par, którym zależy na złocie, choć niekoniecznie na jego tradycyjnym kolorze, dobrym wyborem będzie białe złoto.

Obrączki ślubne z kamieniami
Można również przemyśleć kwestię ozdobienia obrączek lub jednej obrączki z pary szlachetnymi kamieniami. Zdecydowanie najpopularniejszymi kamieniami ozdabiającymi głównie kobiece obrączki są diamenty. Ich wielka popularność nie wynika jedynie z wartości. Są one przede wszystkim niezwykle wytrzymałe, więc przez całe lata błyszczą i pięknie się prezentują. Podobnych właściwości nie posiadają kamienie syntetyczne, na przykład cyrkonie.
Najtańsze obrączki ślubne
Choć obrączki są niezwykle ważne, nie każdy chce lub może wydać na nie kilka tysięcy złotych. Cena obrączek zależy od wielu czynników – ilości zużytego kruszcu, ozdób, stopnia skomplikowania. Warto zlecać wykonanie obrączek, szczególnie gdy posiada się własne złoto – cena samej robocizny jest znacznie niższa, niż wykonanie i materiał.
Komentarze