PPoradnik
Obrączki ślubne - biżuteria na nową drogę życia
8 marca 2017
Obrączki to nieodłączny element przygotowań ślubnych. W przeciwieństwie do sukni ślubnej czy smokingu, mają one służyć przez długie lata, dlatego też ważne jest to, aby były odpowiednio dobrane, czyli trwałe i estetyczne.
Oferta sklepów jubilerskich jest bardzo duża, dzięki czemu każda para znajdzie odpowiednie rozwiązanie.
Obrączki to „symbol miłości” i pamiątka na całe życie, dlatego też warto poświęcić chwilę na ich wybór, poszukując obrączek ponadczasowych, które będą atrakcyjne zarówno w czasach współczesnych, jak i za kilkadziesiąt lat.
Najważniejsza biżuteria ślubna – obrączki
Obrączki ślubne to osobliwa biżuteria, stanowiąca nie tylko ozdobę, ale przede wszystkim symbol miłości i związku dwóch osób.
Podczas uroczystości zaślubin obrączki symbolizują miłość, wierność i uczciwość wobec drugiej osoby. Obrączkę można nosić cały czas, nie tylko okazjonalnie – jest to potwierdzenie bycia w formalnym związku.
Warto zwrócić uwagę na to, aby obrączki były nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale także wygodne w użyciu. Wychodząc na przeciw potrzebom potencjalnych klientów, jubilerzy oferują obrączki różniące się kształtem, kolorem, szerokością oraz rodzajem kruszcu, z którego zostały wykonane.
Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czym w tej sytuacji należy kierować się wybierając obrączki?
Tradycja noszenia obrączek
Tradycja noszenia obrączek sięga III w. p.n.e. i wywodzi się z Egiptu. Zwyczaj wymiany obrączek podczas ceremonii zaślubin znany jest od XIII wieku – początkowo obrączki nosiły wyłącznie kobiety, po II wojnie światowej także mężczyźni.
Rodzaje obrączek
Niegdyś noszono wyłącznie obrączki z żółtego złota, dziś dostępne są krążki wykonywane z różnych, także kolorowych kruszców, dzięki czemu są one bardziej wytrzymałe i trwałe.
Czym jest białe złoto?
Białe złoto to połączenie złota, żółtego niklu i cyny lub srebra i palladu. Biały odcień zapewnia rodowanie, czyli pokrywanie obrączek rodem.
Czerwone lub różowe złoto łącząc złoto z miedzią i cynkiem.
Próba złota
Próba złota w znaczny sposób wpływa na trwałość obrączek. Próba oznacza ilość złota w 1000 gramach stopu. Próba złota podawana jest w karatach. Wyróżnia się m.in. próby 333, 375, 500, 585, 750 oraz 960 – im wyższa próba, tym więcej złota w stopie. Obrączki ślubne zazwyczaj mają próbę 585, warto jednak pamiętać, że wysokie próby oznaczają, że złoto jest miękkie. Najtrwalsze obrączki mają próbę 333, są jednocześnie najtańsze.
Istnieje możliwość wykonania obrączek z różnych rodzajów złota, obrączki można także ozdabiać kamieniami szlachetnymi lub sztucznymi – najpopularniejsze są diamenty lub ich tańsze odpowiedniki, czyli cyrkonie.
Rozmiar obrączki
Rozmiar obrączki najlepiej dopasować w salonie jubilerskim, wkładając krążek na palec. Osoby, które w przyszłości nie chcą powiększać obrączek, powinny wybrać krążek nieco większy niż obwód palca.
Szerokość oraz profil obrączki spełniają nie tylko funkcję estetyczną, ale także wpływa na komfort noszenia. Obrączki powinny być dopasowane do wielkości dłoni oraz sylwetki danej osoby.
Optymalnym rozwiązaniem są obrączki zaokrąglone w części zewnętrznej, które są wygodne podczas użytkowania.
Obrączki ślubne - wzory
Wzór obrączek to kwestia indywidualnego gustu. Warto jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu wzór ulega zatarciu.
Dodatkowym, osobistym rozwiązaniem o charakterze estetycznym jest także grawer, wykonywany najczęściej wewnątrz obrączki. Na obrączce można wygrawerować od 20 do 27 znaków.
Obrączki ślubne – ceny
Ceny obrączek zależą od rodzaju materiału, szerokości krążka i modelu. Obrączki znanych marek lub wykonywane przez jubilerów specjalizujących się w wyrobach ślubnych są proporcjonalnie droższe.
Osoby dysponujące ograniczonym budżetem powinny kupować obrączki w mniejszych salonach jubilerskich lub wykorzystać posiadaną w domu, starą lub zepsutą biżuterię, którą można przetopić i wykorzystać do wyrobu obrączek.
Komentarze