OObrączki - baza wiedzy
Obrączki ślubne - 3 podstawowe zasady wyboru
23 lutego 2017
Ślub to dzień niezwykły i piękny. Najważniejszy dla Ciebie i Twojej drugiej połowy. Zarówno Wy, jak i wasi najbliżsi dokładają starań, aby był to dzień idealny. Kulminacyjnym momentem jest sakramentalne TAK i nałożenie na palec ślubnych obrączek...
Cofnijmy się jednak w czasie. Plany i przygotowania do ślubu trwają co najmniej kilka miesięcy. Jednym z działań jest wybór obrączek. Poniższy artykuł to zbiór wskazówek, dzięki którym dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając złote krążki. Wybór obrączek – wbrew pozorom – nie jest rzeczą łatwą, należy zadecydować o wyborze koloru i próbie, zastanowić się nad ewentualnym wzorem lub grawerem. Ważne jest także to, czy będą one noszone na co dzień, czy tylko od święta.
Obrączki ślubne klasyczne, czy nowoczesne?
Pierwszą kwestią podczas wyboru obrączek są Wasze preferencje estetyczne. Z pewnością macie ulubione kolory złota. Jeśli zdecydujecie się na klasykę, czyli kolor żółty, wystarczy, że wybierzecie wzór, gramaturę obrączek i próbę złota. Możecie także zdecydować się ba białe złoto. Materiał ten nie występuje w naturze, jest otrzymywany poprzez dodanie do złota stopów srebra i niklu oraz pokrycie złota rodem. Pamiętajcie, że po pewnym czasie rod się ściera, a obrączki będą miały kolor szaro-żółty.
Obrączki ślubne dwukolorowe
W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszy się łączenie różnych odcieni złota. W wielu ofertach możecie znaleźć obrączki w dwóch, a nawet trzech kolorach – żółtym, białym i czerwonym. Damską obrączkę można dodatkowo ozdobić sztucznymi lub naturalnymi kamieniami, pamiętaj jednak, że później nie będzie możliwości, by ja powiększyć.

Przy wyborze obrączek bardzo ważna jest również próba złota
Próba złota to zawartość kruszcu w 1000 g stopu. Większość obrączek posiada próbę 585 – biżuteria z tą próbą jest trwała i efektowna. Tańszą odmianą jest złoto z próbą 333 – odmiana nieco twardsza, a przy tym tańsza, gdyż zwartość złota w stopie jest znacznie mniejsza, co automatycznie przekłada się na jakość obrączek, które są jasnożółte i szybko śniedzieją.
Większą ilość złota posiada próba 750, jednakże jest to stop dość miękki, rzadko stosowany do wyrobu obrączek, głównie ze względu na podatność na zarysowania oraz odkształcenia. Do jubilera warto wybrać się co najmniej trzy miesiące przed planowanym ślubem – w ofercie można znaleźć wiele obrączek, zdarza się jednak, że młodzi decydują się na model, którego nie ma w aktualnej ofercie, a to oznacza konieczność zamówienia.
Co można wygrawerować na obrączkach?
Umieszczony wewnątrz obrączki grawer to oryginalny pomysł, należy jednak pamiętać, że można tam umieścić nie więcej niż 20-27 liter. Może to być data ślubu, imię, krótki cytat lub motto, pseudonim – praktycznie nie ma tutaj żadnych ograniczeń, nie licząc oczywiście ilości znaków, wynikającej z ograniczonej ilości miejsca.
Ważne jest to, aby grawer miał symboliczne znaczenie dla małżonków, powinno to być coś, co po latach nadal będzie przypominało ten wyjątkowy dzień. Warto również pamiętać, że w niektórych salonach jubilerskich opłata za grawer uiszczana jest oddzielnie, niemniej jednak są placówki, w których jest to usługa wliczana w standardowe koszty zakupu obrączek.
Wybierając obrączki nie należy kierować się wyłącznie ceną katalogową – w katalogu zazwyczaj uwzględniana jest cena obejmująca obrączkę w rozmiarze 10 dla kobiety i 20 dla mężczyzny, a to oznacza, że w przypadku innego rozmiaru cena ulegnie zmianie. Warto także pamiętać, że bardzo niska cena może świadczyć o niewielkiej gramaturze obrączek, co może oznaczać, że będą one nietrwałe i podatne na uszkodzenia.
Komentarze