OObrączki - baza wiedzy
Ekskluzywne obrączki ślubne - trudna sztuka wyboru
23 lutego 2017
Jaka jest najlepsza próba złota - 333, 585 czy 925?
Żółte, klasyczne złoto od wielu lat jest najchętniej wybieranym kruszcem na ślubne obrączki. Szlachetna barwa, połysk, cena i prestiż sprawiają, że złote obrączki cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród młodych par. Niemal równie często młode pary decydują się na białe złoto, powstałe w procesie tworzenia stopu innych metali z żółtym złotem oraz pokrywania warstwą nadającą biały, satynowy kolor. Nie tylko złoto nadaje się do stworzenia obrączek – wiele par stawia na srebro wysokiej próby lub wytrzymały tytan.
Złote, klasyczne obrączki różnią się między sobą próbą kruszcu, czyli jego zawartością w całym wyrobie. Próba złota zdradza, ile procent tego metalu znajduje się w całości stopu. I tak na przykład próba 333, najniższa występująca, to 33,3% złota. Im wyższa próba, tym droższe będą obrączki. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wyroby ze złota nie różnią się wyglądem, a samo złoto jest dość miękkie i plastyczne. Niższe próby, choć bardziej ekskluzywne i kosztowne, są po prostu wytrzymalsze i mniej odporne na uszkodzenia.
Obwód palca, a rozmiar obrączki, szerokość
Obrączki są tym rodzajem biżuterii, który zwykle nosi się codziennie i przez długie lata. Warto zadbać, by rozmiar był prawidłowo dobrany. Obrączka nie może się zsuwać, nie powinna też uciskać palca i powodować dyskomfortu. Warto mierzyć palec kilkukrotnie – rano, wieczorem, po wykonaniu pracy fizycznej wymagającej wysiłku. Obrączka musi także pasować na lekko opuchnięte palce.
Pora roku, a także stan organizmu (na przykład ciąża, niektóre przyjmowane leki) zmieniają obwód palców. Warto poświęcić nieco czasu, by wybrać rozmiar najlepiej sprawdzający się w wielu sytuacjach. Szerokie obrączki powinny być nieco luźniejsze, by nie wbijać się krawędziami w ciało. Z kolei wąskie, delikatne obrączki mają tendencję do zsuwania się, dlatego też lepiej zamawiać je w dopasowanym rozmiarze. W razie wątpliwości można zwrócić się o pomoc do personalu salonu jubilerskiego.
Obrączki ślubne dwukolorowe
Ten rodzaj obrączek powstaje przez łączenie różnych kruszców, najczęściej rozmaitych kolorów i typów złota – różowego, białego, żółtego. Warto zdecydować się na łączenie dyfuzyjne, ponieważ lutowanie naraża obrączkę na późniejsze pęknięcia, szczególnie wtedy, gdy trzeba dokonać zmiany rozmiaru na większy lub mniejszy. Przy wyborze dwukolorowych modeli ważny jest też umiar w doborze dodatków – dwa lub trzy kolory złota z dodatkiem kamieni stworzą niezbyt udane estetycznie połączenie.
Obrączki ślubne – profil
Klasyczne obrączki przeważnie mają zaokrąglony, gładki profil. Ta podstawowa wersja jest najczęściej wybieraną, prezentuje się ponadczasowo i subtelnie. Można złamać nieco profil obrączek, decydując się na typ fazowany – kształt pomiędzy okrągłym, a płaskim godzi świetnie tradycję i nowoczesność. Wreszcie dla osób podążających zawsze z duchem czasu i za obecnymi trendami, atrakcyjne są profile płaskie, o modernistycznym wyglądzie, świetnie pasujące do szerokich obrączek.
Grawer miłosny na obrączkach
Ciekawym i bardzo chętnie wybieranym przez klientów dodatkiem jest grawer. Imię współmałżonka, data ślubu i cytaty cieszą się największym powodzeniem, ponieważ dodają tej wyjątkowej biżuterii indywidualnego charakteru. Można jednak zdecydować się na wzór graficzny, a także wiele innych motywów, dokładając jedynie starań, by mogły zmieścić się na obrączce i ładnie prezentować. Grawerowanie zewnętrznej lub wewnętrznej strony obrączki stanowi wspaniałą pamiątkę.
Komentarze