Brand Spotlight: ArtCarved
6 lipca 2022Pierścień zaręczynowy jest symbolem Twojej miłości; dlaczego nie reprezentować go z rzemiosła, które zostało zaufane przez ponad 150 lat? Rozpoczęty w 1850 roku, ArtCarved jest...
Jednym z obowiązków przedślubnych jest wybór obrączek. Decyzja w tym względzie nie jest prosta, ponieważ sklepy jubilerskie dają szeroki wybór różnych produktów. A to, co się wybierze, będzie towarzyszyło parze przez wszystkie następne lata.
Najbardziej tradycyjne materiały do wyrobu tego typu produktu to złoto i srebro, jednak istnieją też inne – na przykład obrączki tytanowe. Czy warto skusić się na taki oryginalny materiał?
Obrączki tytanowe to sposób na zakup tańszego rodzaju biżuterii ślubnej. Tytan jest materiałem, który pożytkuje się przy wyrobach jubilerskich coraz częściej. Wyrabia się np. koperty i bransolety do zegarków. Przy okazji ślubu konieczne jest wydanie dość sporych sum pieniędzy, dlatego możliwość oszczędności jest pożądana. Złoto, czyli klasyczny materiał, jest dość drogie, a jego ceny wahają się pomiędzy kilkaset a kilkanaście tysięcy złotych.
Oryginalnym pomysłem jest wybranie właśnie tytanu jako materiału na obrączki, ponieważ jest on mocny i nie poddaje się uszkodzeniom. Wybór jest spory – przebierać można w profilach wklęsłych, wypukłych, płaskich. Także szerokości są różne: od 2,5 do 7 mm. Stalowoszary, lekki tytan można także połączyć ze złotem w kolorze różowym albo żółtym.
Istnieje możliwość wyboru czarnego tytanu, chociaż jest to droższa wersja. To koszt nawet ponad tysiąca złotych. A jeśli ktoś decyduje się na tradycyjną ich wersję, to zapłacić może ok. 200 zł. Dużą zaletą tytanu jest fakt, że bardzo łatwo się go czyści. Wystarczy woda, zwykły płyn do mycia naczyń albo preparat do oczyszczania biżuterii, aby usunąć zarysowania. Przy zakupie tytanowej biżuterii otrzymuje się specjalny czyścik, służący do odświeżania powierzchni. Istotne jest podjęcie decyzji o tym, czy wykończenie obrączek ma być matowe czy polerowane.
Oczywiście tak samo jak w biżuterii z innych materiałów, także w tym przypadku da się wygrawerować na powierzchni obrączki napis albo umieścić kamienie szlachetne czy półszlachetne. Nazywa się to inkrustacją. Częściej stosuje się ją do damskich wersji obrączek – prym wiodą pojedyncze oczka albo kilka złączonych kamieni, diamentów i cykorii. Możliwe jest pojawienie się uszkodzeń na powierzchni tytanowej, chociaż jest to dość rzadkie zjawisko. Ogólnie tytan to bardzo mocny materiał. Ci, którzy mają uczulenie na złoto, powinni wybrać właśnie tytan, bo nie powoduje on reakcji alergicznych. Ponadto nie szkodzi mu woda, a taka obrączka może być bardzo zbliżona wyglądem do tej z białego złota.
Obrączki tytanowe mają też negatywną stronę. Tym, co zastanawia młode pary, jest fakt, że raz wykonanego rozmiaru nie da się zmienić. Nawet jeśli za parę lat okaże się, że trzeba je zmniejszyć, rozszerzyć – nie będzie to możliwe. Da się co prawda rozciąć za małą obrączkę, ale jest to dość trudne zadanie. Sklepy jubilerskie zapewniają często, że w niedługim czasie od zakupu można obrączki wymienić na całkowicie inne, ale jest to z kolei minus dla tych, który cenią sobie ich religijny wydźwięk.
Wymieniona obrączka, mimo że będzie posiadać właściwy rozmiar, nie będzie już tą, którą poświęciło się w dniu składania przysięgi. Pojawia się pomysł, by dla bezpieczeństwa od razu zakupić większy rozmiar, natomiast taki brak dopasowania może się okazać nieprzystępny szczególnie dla panien młodych, pragnących dopasować idealnie wszystkie drobiazgi i szczegóły. Ciekawostką jest, że niektórzy sprzedawcy informują swoich klientów, iż powiększenie o jeden rozmiar jest możliwe, ale przecięcie materiału nie. Ostatnim negatywnym aspektem obrączek tytanowych jest fakt, że mają bardzo specyficzny wygląd, który niektórzy postrzegają jako nieestetyczny.
Komentarze